Tuři Svitavy

21.7.2017

Mládí vpřed: Luboš Kovář je svitavským Turem

Rubrika:

O spolupráci mezi svitavskými Tury a nymburskými Lvy už jsme informovali při příchodu Edy Kotáska. Další novou tváří na soupisce je 202 centimetrů vysoký Luboš Kovář.

Odchovanec tachovského basketbalu přichází k Turům z basketbalové akademie Nymburk. V předešlé sezóně Luboš nastupoval v kategoriích U17, U19 a B týmu mužů. Ve své stěžejní kategorii (U17) Luboš doslova exceloval, když se mu podařilo se svým týmem vyhrát titul Mistra ČR. Po individuální stránce zaznamenal úspěch v zisku ceny pro nejužitečnějšího hráče zavěrečného FINAL 4. Český mládežnický reprezentant přichází do Svitav na 3 roky. O spolupráci mezi kluby, o Lubošovi, nejen o basketu, ale i finální podobě soupisky nám řekl více hlavní trenér Lubomír Růžička.

O spolupráci mezi Tury a Lvy…

„V první řadě bych chtěl předeslat, že vzájemná jednání mezi Numburkem a naším klubem byla vedena na velmi profesionální úrovni. Všichni si uvědomujeme, že Luboš patří v českém mládežnickém basketbalu k velmi zajímavému prospektu. Myšlenka přivést Luboše do Svitav v mé hlavě zrála delší čas. Obecně víme, že mladí hráči mají nejtěžší možnou překážku v kariéře při přechodu z juniorů do mužů. Naším cílem je Lubošovi tuto cestu, co nejvíce zjednodušit, tak aby v letech příštích byl etablovaným a plnohodnotným hráčem v mužském elitním basketbalu. Luboš bude nadále hráčem BA Nymburk, kde bude nastupovat ve své věkové kategorii U19 a hrát z B tým mužů 1. ligu. Hostování do Svitav se po dvou následujících sezónách „přetaví“ v přestup. Tento postup jsme volili právě proto, aby Luboš nadále měl ústřední roli ve své věkové kategorii.”

O Lubošovi a společných cílech..

„Luboš Kovář patří k velkým nadějím českého mláděžnického basketbalu. Na svůj věk má velmi dobré herní myšlení a patří k nekompromisním střelcům. Naším společným cílem je, aby Luboš za tři sezóny strávené v našem klubu se stal lídrem reprezentace U20 a plnohodnotným hráčem české nejvyšší soutěže. Věřím, že poctivá tréninková morálka, Lubošův talent a podmínky, které mu vytvoříme nám naše očekávání podaří naplnit.“

O motivaci, studiu a vášni…

„Příchod takto mladého basketbalisty k mužům není v českých končinách moc obvyklý. Lubošovo hostování s následným přestupem vnímám z několika rovin. Jde o motivaci i pro další mladé české hráče, aby pochopili, že je šance se dostat do nejvyšší soutěže. Druhá rovina je skloubení vrcholového sportu se studiem. Luboš je pravý příklad toho, že jde dělat poctivě sport i školu. Jeho školní výsledky na gymnáziu byly velmi dobré, a tak jsem upřímně rád, že Luboš spojí další studování střední školy s naším svitavským Gymnáziem. Poslední rovinou při angažování Luboše hrála i jeho vášeň k basketbalu. Již po několika střetnutí jsem z Luboše cítil, že má velké sny a to je u mladých hráčů velmi podstatné.“

O finální podobě soupisky na nový ročník KNBL..

„Musím přiznat, že nás dělí již několik menších detailů, aby jsme mohli zveřejnit ještě dvě nová jména. Výběr hráčů byl velmi intenzivní a detailní. Myslím, že jsme na dobré cestě a vše se podaří k naší spokojenosti dotáhnout. Více však být konkrétní nemohu,“ dodal hlavní trenér Lubomír Růžička.