Tuři Svitavy

5.11.2016

PROSTĚJOV BYL LEPŠÍM TÝMEM: DEKSTONE TUŘI SVITAVY - ORLI PROSTĚJOV 82:96 (39:48)

Rubrika: Kooperativa NBL

DEKSTONE TUŘI SVITAVY - ORLI PROSTĚJOV 82:96 (39:48)
Body Tuři: Jelínek 22, Bannister 14 (5 asistencí), Vučica 12, Mays 9, Mickelson 8, Roseboro 8, Teplý 5, Spaček 4 (6 asistencí)
Body Orli: Palyza 27, Marko 25 (trojky 5/9, 6 asistencí), Slezák 11, Novák 10, Norwa 10, Souček 6, Kulon 4, Dokoupil 3.
Doskoky 33:45,  Trojky 7 - 15   TH 15/19 - 11/14   Asistence 17 - 21 Ztráty 19 - 13

Premiérový zápas trenéra Růžičky na lavičce Turů toužebné vítězství nad Prostějovem nepřinesl. Důvod byl jednoduchý. Orli od samého začátku působili na palubovce kompaktněji. Jejich hra se mohla opřít o tři velké pilíře: kvalitní rozehru, přesnou střelu a výborný útočný doskok. Zní to velmi jednoduše, ale basketbal je hodně o těchto třech činnostech. Tuři dali do zápasu od úvodního hvizdu velkou energii a první dějství bylo skvělou basketbalovou podívanou, ve které vedli hosté 24:27. Ve druhém dějství se obraz hry nezměnil a Prostějov bod po bodíku budoval svůj náskok. Do poločasu se mu podařilo odskočit na devítibodový rozdíl i díky tomu, že Bannister s Roseborem měli problémy s fauly. Nástup do druhé půle vyšel lépe domácím, kteří velmi rychle snížili na tříbodový rozdíl a následně na jednobodový. V tento moment měl na trojce nabito Teplý, ale netrefil. To bylo asi největší vzepětí domácích. Poté již opět držel opratě zápasu v rukou Prostějov, který v závěru třetí desetiminutovky opět odskočil na šestibodový rozdíl. Klíčový trhák hostí přišel vzápětí. Režíroval ho výborně hrající Marko, který přesně střílel za 3 body a přitom stíhal nabíjet i snajpra Palyzu. Právě tato dvojice byla pro Tury černou můrou. Prní pětiminutovku závěrečného hracího období ovládli hosté v poměru 6:16 a rozhodli zde o svém zaslouženém vítězství. K němu si pomohli celkem patnácti trojkami s úspěšností 40% a neskutečnými 22 útočnými doskoky. Když k tomu přičteme i skutečnost, že ztratili o 6 méně míčů nebylo o faktorech plus zápasu pochyb. Domácí nezahráli proti Orlům špatný zápas. Podkošový prostor ovládli 42:26 a z rychlých protiútoků byli úspěšnější 24:9. Zajímavé je, že celkovou střelbu z pole měli domácí lepší 45% ku 43%, ale hosté ty procenta zapsali za tříbodovým obloukem a navíc měli celkem o 15 střel z pole víc!!! Velké poděkování patří skvělým svitavským fanouškům, kteří vytvořili výbornému zápasu nádhernou kulisu. V domácím týmu si zapsal vydařenou premiéru Jirka Jelínek autor 22 bodů. Nyní čekají Tury dva těžké špíly v Kolíně a pak v Pardubicích. Mohou v nich jen překvapit. Uvidíme jak se s tím pod novou trenérskou dvojicí poperou.
Zbyněk Choleva - hlavní trenér Orli Prostějov

„Jsme rádi za vítězství. Myslím, že jsme tomu šli naproti. Hlavně tím, že jsme málo ztráceli míče. Do poločasu to bylo 5, potom to bylo dohromady 13. Za tohle jsem rád, protože to číslo máme větší a to nás stojí lepší hru. Druhý faktor byl, že jsme se trefovali z dálky.”

Lubomír Růžička - hlavní trenér

„Gratuluji Prostějovu. Byl dneska lepším týmem na palubovce. Mnohem více sehranější, mnohem kompaktnějším. My jsme udělali spoustu individuálních a týmových chyb, jak na útočné, tak na obranné polovině. Já musím říct, že se divákům takovýhle basket asi musel líbit, protože Prostějov dneska předvedl kvalitu. My jsme dali 82 bodů, což je sice pěkný číslo, ale myslím si, že klíč k dnešnímu utkání by byla chytřejší hra na obranné polovině. Myslím, že ve třetí čtvrtině se nám to dařilo. Bohužel, ale pak jsme se zase vrátili do starých kolejích. Teď máme týden na to, abychom se zavřeli do tělocvičny a postupně se zlepšili.”