Tuři Svitavy

17.4.2017

TUŘI - BEKSA 1:2!!! DEKSTONE TUŘI SVITAVY - BK JIP PARDUBICE 74:67 (38:31)

Rubrika:

BK JIP PARDUBICE 74:67 (38:31)Body DEKSTONE: Mickelson 20 (10 doskoků), Jelínek 13, Roseboro 12 (8 doskoků), Slezák 12, Marko 5, Vučica 4, Smithson 4 (6 doskoků), Teplý 4.
Body JIP: Autrey 20,  Burnett 17, Pandula 9, Wall 9 (7 doskoků), Švrdlík 7, Kotas 3 (7 doskoků), Nečas 2 (7 doskoků), Půlpán 0 (5 asistencí).
Trojky: 5 - 5   Doskoky 46 - 40   Bloky 5 - 2   TH 11/14 - 20/29   Ztráty 17 - 14 Zisky 6 - 10   Hráč zápasu: Mickelson (Tuři)

Našlapaná hala Na Střelnici včetně mnoha prominentních hostí byla připravená na velké sportovní divadlo a to také přišlo. Oba týmy se chtěly před Tv kamerami předvést a od úvodní minuty byl k vidění basketbal ostrý jako břitva s krásnými leteckými etudami. K velké radosti domácích fanoušků do zápasu lépe vstoupili domácí Tuři. Velmi dobře bránili a první dějství vyhráli 21:16. Ve druhém hracím období své vedení posunuli do dvouciferných výšin. V této fázi zápasu ukázala Beksa svojí velkou kvalitu. Postupně se dokázala z mínus čtrnácti bodům do půle přitáhnout na 38:31, což byl výsledek odpovídající dění na hřišti. Po přestávce pokračoval nápor Beksy, který Tuři houževnatým výkonem vykrývali. Společně s neuvěřitelnou diváckou podporou své vedení uhájili i po třiceti minutách 60:55. Vše tedy nasvědčovalo, že k vidění bude dramatická koncovka. Ta se také odehrála, ale měla pouze jednoho hrdinu - Jirku Jelínka. Beksa se dokázala Turům přiblížit na dostřel jedné střely, ale Jirka čtyřmi trestnými hody udržel náskok na čtyřech bodech a z jeho ruky také přišla v poslední minutě rozhodující trojka. Z té se již hosté nevzpamatovali a veliká euforie v hale mohla propuknout naplno. Po doslova heroickém týmovém výkonu se Turům podařilo snížit stav čvrtfinálové serie na 1:2. Klíčem k vítězství byl vyhraný doskok i bloky. Pod košem prostě Tuři vládli - body z podkošového prostoru 42:28. Trojice domácích pivotů Mickelson - Jelínek - Roseboro měla na výhře Turů “lví” podíl. U soupeře “zlobili” především Autrey s Burnettem. Ostatní hráče Tuři ubránili a to na výhru stačilo. Dnešní výkon Turů vedených trenérskou dvojicí Růžička-Pivoda byl tou nejlepší pozvánkou na středeční zápas č.4, který začíná ve Svitavách v 18 hodin. Přijďte povzbudit své Tury ve snaze srovnat čtvrtfinálovou sérii na 2:2.
Tomáš Bartošek (trenér BK JIP Pardubice)

„Blahopřeji domácím k vítězství a ke snížení série na 1-2. Klíčový byl útočný doskok domácích na začátku, kdy nás v něm předčili. Měli tam několik střel navíc a tím si dodali ohromnou energii. Začali si věřit a tím získali i potřebný náskok. My jsme se sice vždy přiblížili, ale oni díky tomu útočnému doskakování znovu odskočili. Druhým klíčovým faktorem bylo, že jsme dostali hrozně moc laciných košů. Musíme se z těch chyb poučit a lépe se připravit na středeční zápas.”

Lubomír Růžička (trenér DEKSTONE Tuři Svitavy)

„Děkuji Tomášovi za gratulaci. Před zápasem byly jasně rozdané karty, protože v případě, že by to bylo 0-3, tak proti Pardubicím budeme horko těžko hledat morálku, abychom to ještě otočili. Od úvodního rozskoku bylo na hráčích vidět, že do zápasu dávají obrovské množství energie. Na obou polovinách hřiště nevypustili jediný míč a za tím vítězstvím si šli, za což jim patří po právu gratulace. Zároveň však musím říct, že stav je pouze 1-2 a pokud chceme pomýšlet na zdramatizování, nebo úspěch v sérii, tak musíme doma nechat na palubovce všechno.”

Lukáš Kotas (křídlo BK JIP Pardubice)

„Nemyslím si, že jsme dneska hráli nějak dobře, ten začátek nám utekl a pak jsme to doháněli. V hale byla skvělá atmosféra, těžko se proti tomu hraje, když jsou ve hře i diváci. Domácí se chytili na začátku, což asi rozhodlo. My jsme se sice pak ještě dotáhli, ale byl to tu pak ohromně těžké otočit. Velkým problémem pro nás dnes byla střelba z dálky, nepadalo nám to tam. Domácí mají dlouhé pivoty, kteří ucpávají prostor pod košem a když se vám nedaří z dálky, tak je potom velký problém. Musíme se z toho ale poučit, pořád je to série na čtyři vítězství a ve středu to musíme odčinit.”

Jiří Jelínek (pivot DEKSTONE Tuři Svitavy)

„Ta atmosféra mluvila za všechno, je to fantastický pocit. Pro Svitavy je to historicky první výhra v play off, ale trenér říkal, že to je jen první krok. Tento tým má zvláště na domácí palubovce velkou mentální sílu a pro Pardubice (a obecně) je těžké někoho porazit 4-0 na zápasy. My jsme u nich dělali ohromné chyby, které dělaly ten rozdíl o 18 a o 14 bodů. Jak už tady padlo, velmi nám pomohl ten start do zápasu, chtěli jsme hned od začátku Pardubicím ukázat, že se jich nebojíme a nedáme jim nic zadarmo.”